головна  |  автори  |  вступне слово  |  зміст  |  додаток   | 

вулиці

А Б В Г Д Є Е Ж З І К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ч Ш Щ Ю Я

Василь ГАЛАЙБА

ФОТОСПОМИН

КИЇВ, ЯКОГО НЕМАЄ

вулиця Багговутiвська

Міститься в Шевченківському районі, сполучає Лук'янівку і Татарку. Вулицю прокладено в 1830-1840-х рр. Мала назву Юрківська (від Юрківського струмка і гори Юрковиці), складала єдину трасу з Верхньою Юрківською (нині вулиця Отто Шмідта) та Нижньою Юрківською вул. Сучасну назву отримала після смерті генерала О.Багговута (1807-1883), який володів тут маєтком і був старостою Федорівської церкви на цій вулиці (не збереглася). За міським розкладом вулиця належала до 4-го розряду; у 1914р. переведена до 3-го розряду. У первісній забудові переважали невеликі споруди - міщанське житло та заміські котеджі інтелігенції. В радянський час стару малоповерхову забудову майже цілком витіснили нові великі корпуси. Вулиця у 1925-1977-х рр. називалася 9-го Січня, або Січнева (на згадку про "криваву неділю"), у 1977-1991рр. носила ім'я маршала С.Будьонного, нині знову йменується Багговутівською.

Багговутiвська,8 та 10 Багговутiвська,8 та 10

Приватна обивательська забудова навпроти кабельного заводу. Будинок №8 - дерев'яний, одноповерховий, зведений наприкінці ХІХст., знесений 1979р. Будинок №10 - цегляний, двоповерховий, зведений на початку ХХст. у стилі модерн, знесений 1987р.

Багговутiвська,17Багговутiвська,17

Багговутiвська(особняк непарного боку вулицi) Зразки невеликих індивідуальних котеджів початку ХХст. у стилі модерн (№17, на розі вулиці Овруцької) та з елементами класики і мезоніном. У подібних будівлях свого часу мешкали на Багговутівській вулиці Є.Патон, К.Паустовський, О.Мурашко, С.Корольов. Перший з наведених особняків знесений 1986р., другий - 1982р.

Багговутiвська(особняк непарного боку вулицi)Багговутiвська (особняк непарного боку вулицi)

Зразки невеликих індивідуальних котеджів початку ХХст. у стилі модерн (№17, на розі вулиці Овруцької) та з елементами класики і мезоніном. У подібних будівлях свого часу мешкали на Багговутівській вулиці Є.Патон, К.Паустовський, О.Мурашко, С.Корольов. Перший з наведених особняків знесений 1986р., другий - 1982р.

вулиця Байкова

Міститься в Московському районі на Байковій горі. Пролягає від вулиці Миколи Грінченка до вулиці Профінтерну. Відома з першої половини ХХст. У 1933-1944рр. мала ім'я керівника революційного повстання на Чорноморському флоті лейтенанта П.Шмідта (1867-1906). До Байкової вулиці прилучаються Богунський провулок та вулиця Волзька. Назва Байківської гори виникла після 1830р., коли цю місцевість було пожалувано учаснику Вітчизняної війни 1812р. генералу П.Байкову (1772-1848) за заслуги перед Батьківщиною, який заснував тут хуір. 1834р. на частині земель цього хутору був влаштований Байківський цвинтар для поховання осіб католицького, лютеранського та православного віросповідань.

Меморіально-поховальний комплекс. Фото 1Байкова

Меморіально-поховальний комплекс на Байковому цвинтарі (1968-1982рр.), архіт. А.Милецький, художники А.Рибачук, В.Мельниченко. Рельєфи на Стіні Пам'яті забетоновані 1982р.

Меморіально-поховальний комплекс. Фото 2

вулиця Баcейна

Міститься у Старокиївському районі біля Бессарабки. Назва вул. Басейної походить від так званої "басейної канави" - водозбірного рову посередині вулиці, куди у ХІХст. було спрямовано стічні води з Хрещатика; обабіч канави пунктирно стояли невеличкі типові будівлі. Наприкінці сторіччя канаву засипали, натомість сюди було поширено Бессарабський базар. Вздовж вулиці зводилися капітальні кам'яниці за проектами відомих архітекторів, більшість споруд межі ХІХ-ХХст. збереглася донині. Парний бік вулиці колись належав до Либідської поліцейської частини і за міським розкладом був віднесений до 4-го розряду, непарний належав до Двірцевої частини і відносився до 3-го розряду; 1914р. всю вулицю було віднесено до 1-го розряду. У повоєнні роки на вісі проїжджої частини розбито пішохідний бульвар.

Басейна,8Басейна,8

Двоповерховий з напівпідвалом прибутковий будинок, виразно оздоблений цегляною кладкою. Зведений 1888р. на замовлення поштового чиновника Ф.Блязера за проектом архітектора В.Ніколаєва. У першому поверсі передбачалися приміщення для шести магазинів. Знесений 1986р. з метою влаштування нового проїзду між вулицями Басейною та Червоноармійською.

Басейна,16Басейна,16

Відомий колись благодійний заклад - нічліжка ім. Н.Терещенка. Будинок зведений на "острівці" посеред вулиці у 1884-1885рр. коштом відомого цукрозаводчика і філантропа Ніколи Терещенка за проектом архітектора В.Ніколаєва. Надавав нічний притулок тогочасним бомжам, був розрахований на 500 місць (перший поверх для жінок, другий та третій - для чоловіків). У радянський час використовувався як пологовий будинок, як будівельний офіс. 1996р. безглуздо знесений для того, щоб перекласти рейки трамвайного маршруту, який невдовзі відмінили.

Басейна,16

<< попередня | вгору | наступна >>

 

головна  |  автори  |  вступне слово  |  зміст  |  додаток