головна  |  автори  |  вступне слово  |  зміст  |  додаток  | 

вулиці

А Б В Г Д Є Е Ж З І К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ч Ш Щ Ю Я

Василь ГАЛАЙБА

ФОТОСПОМИН

КИЇВ, ЯКОГО НЕМАЄ

вулиця Флорiвська

Міститься в Подільському районі. Помилково названа Фролівською, хоча саме ця назва і вживається з 20-х рр. Розпочинається біля Контрактової площі, проходить під горою Киселівкою і виходить на Андріївський узвіз. Сучасна лінія сформувалася після перепланування Подолу 1812р. Первісна назва - Чорна Грязь - від заболоченої місцевості, колись характерної для цієї ділянки Подолу. Сучасна назва - з середини ХІХст. від Києво-Флорівського Вознесенського жіночого монастиря, що міститься тут з ХVст. До Флорівської вулиці прилучаються Боричів Тік та провулок Фролівський.

Флорiвська, рiг Андрiївського узвозу, 10Флорiвська, рiг Андрiївського узвозу, 10

Житлові будинки кінця ХІХст. Будинки знесені 1982р.

Флорiвська, рiг Андрiївського узвозу, 10

Флорiвська, 3/34Флорiвська, 3/34

Житловий будинок кінця ХІХст. Будинки згорів в грудні 1980р.

Флорiвська, 6Флорiвська, 6 (на свiтлинi в центрi)

Житловий будинок першої половини ХІХст. Знесений у вересні 1985р.

Флорiвська, 7 Флорiвська, 7

Житловий будинок другої половини ХІХст. Знесений в квітні 1981р. під час комуністичного суботника

вулиця Iвана Франка

Вулиця Івана Франка виникла в другій половині ХІХст. на місці, прорізаному Афанасіївським яром, який, зливаючись в одне русло з ярами Бульварно-Кудрявським, Підвальним та Кадетським, виходив на Галицьку площу (тепер - площа Перемоги). Вулиця склалася внаслідок об'єднання 1899р. двох вулиць - гористої за рельєфом Афанасіївської (між вулицями Ярославів Вал та Богдана Хмельницького) і досить рівної - Несторівської (між бульваром Тараса Шевченка та вулицею Богдана Хмельницького). Її було так названо на честь Нестора-літописця. Сучасна назва - Івана Франка - з 1926р. Пролягає від вулиці Ярославів Вал до бульвару Тараса Шевченка. Вулиця почала забудовуватися в середині ХIХст. Земля під забудову здебільшого виділялася міською владою людям взамін їх садиб, які відійшли під спорудження будинку Присутствених місць навпроти Софійського собору і фортечних споруд на Печерську. Однак з-за перепадів рельєфу ця місцевість була незручна для будівництва, оскільки під час злив часто затоплювалася водою, заносилася глиною і піском, що завдавало значної шкоди існуючим у садибах будівлям, як це, наприклад, мало місце 1865р. Вимагалося проведення термінових заходів по засипці ярів та благоустрою вулиці. 1875р. було проведено перерозпланування вулиці. В заяві гласного Міської думи з цього приводу зазначалося: "По причине глубокоовражистой местности улицы [вулиці Маловолодимирська, Фундуклеївська, Афанасіївська та Кадетський провулок] в большинстве своего протяжения совершенно непроездны. Хотя на упомянутых улицах и нарезаны усадебные места и таковые уже проданы Городским Управлением, но они или вовсе не застраиваются, или при отсутствии нивелировки застраиваются так, что из двух противоположных домов один ставится иногда на несколько аршин выше другого". У 1870-х рр. для Афанасіївської вулиці була характерна розряджена по червоній лінії малоповерхова, здебільшого дерев'яна, або змішана - на цегляних перших поверхах - забудова.

Iвана Франка, 14Iвана Франка, 14

Житловий будинок другої половини ХІХст. Знесений в січні 1980р.

Iвана Франка, 15Iвана Франка, 15

Будинок споруджено на "пустопорожній" садибній ділянці, виділе-ній Київською губернською будівельною комісією при Управлінні шляхів сполучень та публічних будівель 1847р. губернському секретареві І.Мацкевичу за "посажені" кошти для спорудження одноповерхового дерев'яного на кам'яному фундаменті будинку. Для закінчення будівництва 1848р. І. Мацкевичу було надано грошову позику. 1861р. будинок перебудований без належного дозволу, що не дало І. Мацкевичу остаточно оформити "кріпосні" документи на садибу. І тільки 28 січня 1863р. Будівельне відділення Київського губернського правління, спираючись на те, що "Мацкевич вместо одноэтажного построил дом в два этажа по фасаду, довольно благовидному и не хуже первоначально утвержденного", видало йому "данную крепость". Двоповерховий, обкладений цеглою, отинькований будинок виконаний під впливом ґотичної архітектури з елементами цегляного стилю. Знесений в серпні 1980р.

<< попередня | вгору | наступна >>

 

головна  |  автори  |  вступне слово  |  зміст  |  додаток