головна  |  автори  |  вступне слово  |  зміст  |  додаток   | 

вулиці

А Б В Г Д Є Е Ж З І К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ч Ш Щ Ю Я

Василь ГАЛАЙБА

ФОТОСПОМИН

КИЇВ, ЯКОГО НЕМАЄ

вулиця Глибочицька

Міститься у Шевченківському районі. Пролягає від вулиці Артема до вулиці Нижній Вал та Вознесенського узвозу (вулиця Смирнова-Ласточкіна) вздовж русла колишнього Глибочицького ручаю, з'єднуючи історичні місцевості Лук'янівку і Поділ. Глибочицький ручай починався від невеликих джерел (зокрема, у Кмітовому ярі) і далі протікав глибоким урочищем між Щекавицею та Кудрявцем у бік Подолу. Можливо, назва ручаю та вулиці походить від глибини цього яру. Вона відома приблизно від кінця XVIIIст.; шлях від Подолу до Лук'янівки називали іще Биховською дорогою від невеликої місцини Биховщина на цій трасі. Тривалий час Глибочицька була невпорядкованою, але 1906р. турботу про її благоустрій взяла на себе міська влада, і вже 1909р. по ній розпочався трамвайний рух. Втім, ще довго місцева преса нарікала на брудний та антисанітарний стан Глибочиці. Забудова вздовж вулиці почала формуватися на початку ХІХст. З середини того саме сторіччя вона складалася з типових одно-двоповерхових дерев'яних та змішаних будинків, переважно на 3 чи 5 вікон по фасаду. За розписом вулиць Києва вулиця належала до найнижчого 4-го розряду. Лише в останній чверті ХІХст. тут почалося зведення дво-триповерхових цегляних будинків. В другій половині ХІХ та на початку ХХст. вздовж вулиці зводилися будівлі промислових підприємств: Дніпровського машинобудів-ного заводу Млошевського, дріжджового заводу братів Чоколових тощо. Над частиною вулиці домінували будів-лі Покровського жіночого монастиря, на Глибочиці була дерев'яна брама зі входом на територію монастиря. За радянського часу здійснювалася значна розбудова промислових споруд вздовж вулиці. У міру розвитку масового житлового будів-ництва зносилися невеликі старовинні будинки - здебільшого протягом 1970-1980-х рр. Нині історична житлова забудова на вулиці повністю відсутня. Змінено рельєф схилу Щекавиці у місці її прилучання до Глибочицького урочища.

Глибочицька, рiг МирноїГлибочицька, рiг Мирної

Садиба №79 (на нижній світ-лині - ліворуч) містилася на розі Глибочицької та безіменного провулку у бік вулиці Мирної. Первісна забудова склалася у середині ХІХст.: наріж-ний двоповерховий цегляний будинок (перебудований 1886р., архітекутор С.Рикачов, на замовлення дружини священика А.Лінчевської) та сусідній типовий змішаний будинок-п'ятивіконка. Останній наприкінці ХІХст. був перебудований: обкладений цеглою, ліворуч зроблено дерев'яну прибудову з еркером, який пізніше втрачено. У наріжному будинку на першому поверсі містився магазин, інші приміщення використовувалися як житлові. Забудову знесено між 1983 і 1985рр.

Глибочицька,29/31 та 43Глибочицька,29/31 та 43

Будинки знесено 1979р.

Глибочицька,30/32Глибочицька,30/32

Двоповерховий дерев'яний, обкладений цеглою будинок. Первісний об'єм зведено 1878р. на замовлення І.Тарнавського. Реконструйований, очевидно, за радянського часу; позбавлений декору. Використовувався як офісне приміщення. Знесений в серпні 1980р.

Глибочицька,51Глибочицька,51

Двоповерховий будинок другої половини ХІХст. Власники: на початку 1880-х рр. А.Шуменкова, наприкінці 1880-х та в 1890-х рр. - Я.Латишев. Знесений на початку 1980-х рр. Одноповерхові - знесені до 1986р.

Глибочицька,70Глибочицька,70 (лiворуч)

Двоповерховий дерев'яний, обкладений цеглою будинок. Первісний об'єм - одноповерховий, зведений 1877р. на замовлення Ф.Матєєнка. Наприкінці ХІХст. надбудований і реконструйований, ймовірно, на замовлення П.Курдановського. Використовувався як житловий, з торговельним приміщенням. Знесений 1979р. Сусідній будинок знесено до 1985р.

Глибочицька,71Глибочицька,71 (лiворуч)

Двоповерховий, обкладений цеглою будинок кінця ХІХст. Власник у 1880-1890-х рр. статський радник П.Константинов. Знесений в березні 1980р.

Глибочицька, 73, 79, 81 та 83Глибочицька, 73, 79, 81 та 83

Одноповерховий на цокільному цегляному напівповерсі дерев'яний дім під номером 79 середини ХІХ ст. Власник у 1880-1890-х рр. В.Пустовойт. Знесений у середині 1980-х рр. Будинок №81 двоповерховий, дерев'яний, потинькований. Зведений 1881р. на замовлення міщанина А.Кривошия. У першому поверсі містилася крамниця. Вікна другого поверху були прикрашені дерев'яною лиштвою, на центральній осі був трикутний різьблений фронтон. Будинок знесено між 1982 і 1985рр. Будинок №73 знесено в цей саме період.

Глибочицька, 83, 85 та 87Глибочицька, 83, 85 та 87

Одноповерховий дерев'яний будинок №83 був запроектований 1873р. (архітектор Ф.Никитюк) на замовлення міщанки А.Савченкової, але проект реалізовано лише 1878р. вже на замовлення нового власника, священика В. Шиманського. Наприкінці ХІХст. чільний фасад обкладено цеглою. Будинок використовувався як житловий; знесений між 1982 і 1985рр. Одноповерховий дерев'яний будинок №85 зведений 1886р. (архітектор Н.Левицький) на замовлення міщанки В.Сучкіної як звичайний будинок-п'ятивіконка на зразок типових проектів середини ХІХст. Позаду нього 1893р. зведено флігель (архітектор М.Гарденін). На межі ХІХ-ХХст., ймовірно, за проектом М.Гарденіна, чільний будинок був обличкований шельовкою із влаштуванням лиштви і трикутного різьбленого щипця; флігель надбудовано другим поверхом і обкладено цеглою. Споруди використовувалися як житлові. Знесені в середині 1980-х рр. Двоповерховий змішаний будинок №87 зведений 1874р. (архітектор В.Ніколаєв) на замовлення міщанської родини Жукових, фасад опоряджений у пізньокласичному стилі. На першому поверсі містилася булочна, на другому - житло, у прибудові з тилу - дров'яний сарай і кухня. За радянського часу перепланований. До забудови садиби входили також одно-двоповерхові споруди з боку безіменного провулку та вулиці Мирної. Будинок знесений у 1980-х рр.

Глибочицька,93 та 95Глибочицька,93 та 95

Двоповерховий дерев'яний будинок №93 зведений 1896р. (архітектор М.Гарденін) на замовлення унтер-офіцера І.Шиша на основі більш ранньої будівлі. Вікна прикрашені лиштвою. На відміну од проекту, під час будування фасад прикрашено трикутним щипцем з вирізьбленою датою зведення. Стіни першого поверху обкладені цеглою. Будинок житловий, у першому поверсі містилася крамниця. Будинок знесений 1985р. Забудова садиби №95 склалася у другій половині ХІХст. Чільний будинок - цегляний, двоповерховий, оздоблений у стилі пізнього класицизму, з крамницею на першому поверсі і житлом на другому. Напівциркульні вікна другого поверху облямовані архівольтами. Більш пізній житловий флігель - цегляний, триповерховий з лучковим мезоніном, фасад оздоблений рустикою та лопатками. Садиба виходила тилом на вулицю Мирну. Ймовірні замовники - родина міщан Панченків. Будинок знесено 1985р.

Глибочицька,99Глибочицька,99

Одноповерховий з напівпідвалом змішаний будинок. Зведений в другій половині XIX ст. (ймовірний замовник - міщанин І.Романенко). Спочатку чільний фасад мав ризаліт, знищений під час перебудови за радянського часу. Фасад обкладено цеглою. У напівпідвалі містилася невелика ковбасна фабрика, у верхньому поверсі й на горищі - житло. Праворуч у садибі містився ще один будинок - двоповерховий, змішаний. За адресою "вул. Глибочицька,99" мешкали майстри-муляри, котрі опоряджували споруди Всеросійської виставки 1913р. у Києві. Будинок знесено 1979р.

Герцена, 34, 32 та 30Глибочицька,103

Одна з найцікавіших споруд на вулиці. Цегляний триповерховий житловий будинок, зведений 1900 р. (архітектор М.Вишневський) на замовлення козака А.Самойлика. Декоративне опорядження виконано у візерунку цегляної кладки, центральну вісь підкреслено невеликою мансардою. Перший поверх займали магазини й перукарня, другий і третій - житлові квартири. Будинок мав складну форму у плані через відповідний контур ділянки. Знесений у липні 1985р.

ГлибочицькаГлибочицька

Житлова забудова кінця ХІХст. Будинки знесені в 1985-1986рр.

<< попередня | вгору | наступна >>

 

головна  |  автори  |  вступне слово  |  зміст  |  додаток