головна  |  автори  |  вступне слово  |  зміст  |  додаток   | 

вулиці

А Б В Г Д Є Е Ж З І К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ч Ш Щ Ю Я

Василь ГАЛАЙБА

ФОТОСПОМИН

КИЇВ, ЯКОГО НЕМАЄ

вулиця Малокитаївська

Міститься в Московському районі на Деміївці. Пролягає від проспекту Науки (двічі, утворюючи хорду). Вперше згадується, як і вулиця Велика Китаївська (до середини 80-х рр. ХХ ст. Малокитаївська починалася від неї), у джерелах ХІХ ст. під такою саме назвою. До Малокитаївської прилучаються провулки Ремісничий, Малокитаївський, Оскольський, Цимбалів Яр, вулиці Ковельська, Гребінки, Ціолковського, Стратегічне шосе та провулок без назви до вулиці Цимбалів Яр.

Малокитаївська, 4Малокитаївська, 4

Житловий будинок першої половини ХХст. Знесений 1986р.

вулиця Малопiдвальна

Міститься в Старокиївському районі. Пролягає від провулку Тараса Шевченка до вулиці Володимирської. Виникла в 1830-ті рр. вздовж старого валу київських укріплень і, на відміну від вулиці Великої Підвальної (тепер - Ярославів вал), набула назви Малопідвальна. До неї прилучається вулиця Паторжинського.

Малопiдвальна, 3 та 5Малопiдвальна, 3 та 5

Цегляний будинок №3 споруджено 1883р. в садибі колезького радника Я.Мощинського. Автор проекту архітектор В.Ніколаєв здійснював і керівництво будівництвом. Пізніші власники - полковник А.Свєшніков, з 1885р. - купець Г.Рейзе. В пореволюційні роки в будинку мешкав академік АН УРСР А.Кримський (1871- 1942), український вчений-сходознавець, славіст і письменник, поліглот та великий енциклопедист. В "Щоденнику" академіка В.Вернадського згадується, як Агатангел Кримський голодував та замерзав в цьому будинку в 1918-1920рр. Будинок знесений наприкінці 1970-х рр. Триповерховий цегляний будинок №5 зведений в садибі київського купця Т.Мухіна. Проект, підписаний архі-тектором В.Ніколаєвим, затверджено в березні 1883р. В травні того саме року автор проекту дав підписку про відповідальність при керівництві будівельними роботами. Будинок використовувався як прибутковий: на першому поверсі - чотирикімнатна квар-тира, на другому - дві квартири з передпокоями. Третій поверх зайнятий під мебліровані кімнати (всього 7 номерів). Будинок знесений наприкінці 1970-х рр.

Малопiдвальна,7Малопiдвальна,7

На складному рельєфі з різким перепадом рівня землі споруджений невеликий півтораповерховий цегляний будинок №7 з гарними декоративними оздобами в стилістиці неоґотики, з високим ґанком з вулиці та ер-кером з боку двору. Автор про-екту архітектор П.Воронцов. Тогочасний власник ділянки - колезький регістратор О.Дубицький - нотаріально домовився з сусіднім власником (садиби №5) здійснювати бу-дівництво одночасно з весни 1883р., зі спільним брандмауером. Знесений в кінці 1970-х рр.

<< попередня | вгору | наступна >>

 

головна  |  автори  |  вступне слово  |  зміст  |  додаток