головна  |  автори  |  вступне слово  |  зміст  |  додаток   | 

вулиці

А Б В Г Д Є Е Ж З І К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ч Ш Щ Ю Я

Василь ГАЛАЙБА

ФОТОСПОМИН

КИЇВ, ЯКОГО НЕМАЄ

вулиця Мельникова

Міститься у Шевченківському районі, є центральною вулицею Лук'янівки. Сформувалася разом з вулицею Артема як частина Житомирського шляху, з 1869р. називається Дорогожицькою або Великою Дорогожицькою від літописної місцини Дорогожичі. 1922р. отримала сучасну назву на честь Ю.Мельникова, одного з перших у Києві пропагандистів соціал-демократичних поглядів; він утримував на цій вулиці школу-майстерню, що була фактично марксистським гуртком. Серед невеликих житлових будинків виділялися значні громадські споруди: Шоста гімназія, Тираспольські казарми, притулок для дітей військових тощо. Первісно впиралася у відгалуження Бабиного Яру. У 1950-і рр. подовжена до сучасної вулиці Олени Теліги. Нинішня забудова склалася переважно за радянського часу.

Мельникова, 1 та 3Мельникова, 1 та 3

Капітальний прибутковий будинок №1 з характерним орнаментальним цегляним опорядженням у стилі модерн, зведений на початку ХХст., міг би простояти ще не одне десятиріччя. Але при проектуванні станції метро "Лук'янівська" автори, маючи поряд величезне пустище, чомусь вивели ескалаторний тунель саме сюди. Тож будівлю було знесено у березні 1996р. Сусідній двоповерховий будиночок ХІХст. розібраний в січні 1984р.

Мельникова,5Мельникова,5

Житловий будинок початку ХХст. Знесений до 1983р.

Мельникова, 9 та 11Мельникова, 9 та 11

Характерна для цієї вулиці "пунктирна" забудова кінця ХІХ - початку ХХст., що не перевищувала трьох поверхів. Усі будівлі досить великого відрізку непарного боку вулиці були знесені протягом 1982-1983рр. з метою зведення комплексу з трьох житлових хмарочосів.

Мельникова, 17 та 19Мельникова, 17 та 19

.

Мельникова, 25 та 27Мельникова, 25 та 27

Ліворуч - типовий будиночок 1950-х рр. для ательє мод; знесений восени 1984р. Праворуч - стара садиба, що належала до революції псаломщику О.Борзаківському. Він орендував своє колишнє майно і у радянський час. У 1924р. відбувся гучний судовий процес над Борзаківським внаслідок того, що він обурився якоюсь публікацією свого квартиранта - кореспондента "Пролетарської правди" І.Синиціна - і побив його. Будинок №27 знесений у 1980-х рр.

Мельникова,51Мельникова,51

Виразно оздоблений одноповерховий потинькований будинок кінця ХІХст. - гарний зразок житлового особняку на периферії міста. Знесений у липні 1979р.

Мельникова,66Мельникова,66

Двоповерховий житловий будинок кінця ХІХст. Знесений у серпні 1980р.

Мельникова,67Мельникова,67

Будинки №№ 67 та 73 являють собою зразки рядової забудови другої половини ХІХст. Знесені навесні 1978р. у зв'язку з будівництвом великої споруди видавництва "Веселка" (тепер культурний центр США).

Мельникова,73Мельникова,73 (на свiтлинi - лiворуч)

Мельникова,81Мельникова,81

Цегляна двоповерхова будівля 1900-х рр., споруджена міським коштом як при-міщення казарми нестройової роти 131-го Тираспольського піхотного полку (основний комплекс казарм містився на протилежному боці вулиці). У радянський час будинок був перетворений на гауптвахту, віконні прорізи частково закладені. Протягом останніх років стояв напівзруйнований, до нього прилучався павільйон-магазин "Щедре літо". Знесений навесні 1999р. через будівництво на розі вулиць Мельникова і Якіра великої житлово-офісної споруди.

<< попередня | вгору | наступна >>

 

головна  |  автори  |  вступне слово  |  зміст  |  додаток