головна  |  автори  |  вступне слово  |  зміст  |  додаток   | 

вулиці

А Б В Г Д Є Е Ж З І К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ч Ш Щ Ю Я

Василь ГАЛАЙБА

ФОТОСПОМИН

КИЇВ, ЯКОГО НЕМАЄ

вулиця Мирна

Міститься у Шевченківському районі. Історичний напрямок проходив вздовж схилу гори Щекавиці. Виникла у 1830-х рр. Мала первісну назву Чорний Яр, що певною мірою відображало її глухоту і занедбаність. За міським розкладом належала до 4-го розряду. На прохання мешканців немилозвучну назву 1910р. замінено на сучасну. Практично вся забудова була малоповерховою, дерев'яною чи змішаною. З громадських функцій можна відзначити мусульманську молитовню, що перебувала за різними адресами по вулиці Мирній. У радянський час нове будівництво не велося. Нині старі будівлі знесені і навіть частину траси вулиці знищено внаслідок спланування схилу Щекавиці.

Мирна,6 та 8Мирна,6 та 8

Два будинки на світлині праворуч - забудова ділянки №6 - типова трьохвіконка (зведена 1861р., тамбур прибудований 1885р.) і дерев'яний житловий будинок 1870-х рр. Знесені у 1980-х рр.

Мирна,8Мирна,8

Двоповерховий змішаний будинок займав увесь фронт садиби. Зведений на початку ХХ ст., використовувався як житловий. Знесений у червні 1987р.

Мирна,15Мирна,15

Наскрізна садиба до Глибочицької вулиці. На червону лінію вулиці Мирної виходили типовий будинок-п'ятивіконка (зведений 1860р.) і бічний фасад цегляного двоповерхового будинку (зведений 1904р.). Будинки знесені 1986р.

вулиця Московська

Міститься в Печерському районі. Вулицю було розплановано на початку ХVIIIст. по західній межі еспланадної зони Києво-Печерської фортеці (цитаделі). На початку ХIХст. мала назву Арсенальна. У той час, після перенесення до фортеці ряду адміністративних закладів, вулиця набула значення однієї з головних вулиць міста. Вже на початку ХIХст. вона була центральною магістраллю на Печерську. Тут селилися, здебільшого, чиновники військових відомств. Забудова складалася з багатих особняків у характерному для того часу стилі класицизм.

Московська,13Московська,13

Одноповерховий цегляний будинок. Знесений в грудні 1983р. Тепер на цьому місці оптико-механічний технікум.

Московська,33Московська,33

Двоповерховий житловий будинок, що був розташований на місці теперішнього кінотеатру "Зоряний" (ріг Суворова). Перед тим в будинку містився кінотеатр "Авангард". Знесений в квітні 1984р.

Московська, 34 та 32Московська, 34 та 32

Одноповерхові цегляні будинки. Будинок № 32 знесений в лютому 1981р.

Московська, 46Московська,46

Будинок споруджений 1808р. за проектом першого міського архітектора А. Меленського київським комендантом, генерал-майором, згодом генерал-лейтенантом О. Массе, першим віце-президентом Російського Біблійного Товариства, заснованого в Києві 1817р. Згідно з первісним проектом це був типовий для классицизму одноповерховий будинок на одинадцять віконних прорізів, з невеликим мезоніном під трикутним фронтоном. Протягом 1880-х рр. будинок зазнав низку перебудов. Класицистичний фасад був замінений і оформлений дерев'яним різьбленням в модному для того часу "народному" стилі, що відобразив пошуки національної своєрідності в зодчестві періоду історизму та еклектики, і отримав назву "ропетовщина" (на ім'я російського архітектора І. Ропета [Петрова]). Будинок мав багате внутрішнє оздоблення, характерне для класицизму - ліпнина плафонів, каміни з чорного мармуру з бронзовими фігурами тощо. Під будинком був кам'яний підвал, перекритий склепіннями. Будинок знесено на початку 1980-х рр.

<< попередня | вгору | наступна >>

 

головна  |  автори  |  вступне слово  |  зміст  |  додаток