головна  |  автори  |  вступне слово  |  зміст  |  додаток  | 

вулиці

А Б В Г Д Є Е Ж З І К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ч Ш Щ Ю Я

Василь ГАЛАЙБА

ФОТОСПОМИН

КИЇВ, ЯКОГО НЕМАЄ

Несторiвський провулок

Міститься у Шевченківському районі (Кудрявець). У першій половині ХІХст. мав назву вулиця Семенівська, з 1855р. найменований на честь літописця Нестора (часто зустрічається неточна назва - провулок Нестеровський). За міським розкладом належав до 4-го розряду, 1914р. переведений до 1-го розряду. У провулку було кілька гарних зразків дерев'яної архітектури (не збереглися). Нині з історичної забудови залишився хіба що занедбаний меморіальний будинок, у якому перебував І.Франко.

Несторiвський,6Несторiвський,6

Дерев'яний одноповерховий на цокольному поверсі будинок. Зведений 1872р. за проектом землеміра О.Дубицького (замовник - священик о.Лука Василевський). Вікна були прикрашені гарною лиштвою. Знесений наприкінці 1985р.

Несторiвський,13Несторiвський,13

Житловий будинок початку ХХст. Знесений в травні 1985р.

Несторiвський, 13, 15 та 17Несторiвський, 13, 15 та 17

Незважаючи на спроби деяких мистецтвознавців віднести будинок №15 (на світлині другий ліворуч) до "народної архітектури", він є твором професійного зодчого - В.Ніколаєва (1888р.) на замовлення домовласника І.Шелетаєва. Якраз тоді, коли одна за одною виходили статті про чудові декоративні якості будинку, на початку 1985р. його знесли.

Несторiвський, 17 та 19Несторiвський, 17 та 19

Металевий водограй на площі Жовтневої Революції на честь 1500-літнього ювілею Києва. Світлина 1983р. Згодом, під час реконструкції площі, водограй був позбавлений фігур і зменшений по вертикалі.

вулиця Нижньоюркiвська

Міститься в Подільському та Шевченківському районах на Татарці. Пролягає від вулиці Фрунзе до вулиць Стара Поляна та Отто Шмідта. Відома з ХІХст. під такою саме назвою (від струмка Юрковець та однойменного урочища, через яке тепер проходить, а також - від розташованої поряд гори Юрковиця). В окремих джерелах початку ХХст. позначена як вулиця Велика Юрківська. В ХІХ - на початку ХХст. існувала також вулиця Мала Юрківська (протягалася від теперішньої вулиці Пугачова в бік Реп'яхова Яру; ліквідована в зв'язку зі знесенням забудови). Назву провулку Юрківський мало відгалуження Нижньоюрківської вулиці поблизу її початку, назву вулиця Верхньоюрківська - тепер вулиця Отто Шмідта. Сама ж Нижньоюрківська є продовженням вулиці Юрківської.

Нижньоюркiвська, 14 та 16Нижньоюркiвська, 14 та 16

Житлові будинки кінця ХІХ - початку ХХст. Знесені протягом 1996р.

Нижньоюркiвська, 19 та 21Нижньоюркiвська, 19 та 21

Житлові будинки кінця ХІХст. Знесені в березні-квітні 1989р.

Нижньоюркiвська, 51 та 49Нижньоюркiвська, 51 та 49

Житлові будинки кінця ХІХст. Триповерховий будинок №51 та двоповерховий №49, знесені в квітні-травні 1985р.

Нижньоюркiвська, 67 та 69Нижньоюркiвська, 67 та 69

Житлові будинки кінця ХІХст. Знесені в березні 1989р.

вулиця Нововокзальна

Міститься в Залізничному районі в Протасовому яру. Пролягає від вулиці Протасів Яр до вулиці Провідницької. Виникла в 1910-х рр. під такою саме назвою як нова дорога в напрямку залізничного вокзалу (до вокзалу не доведена). До вулиці Нововокзальної прилучаються вулиці Кондукторська, Лінійна, прохід (сходи) до вулиці Провідницької.

Нововокзальна, 1Нововокзальна, 1, рiг Протасового Яру

Одноповерховий житловий будинок першої половини ХХст. Знесений в липні 1999р.

<< попередня | вгору | наступна >>

 

головна  |  автори  |  вступне слово  |  зміст  |  додаток