головна  |  автори  |  вступне слово  |  зміст  |  додаток  | 

вулиці

А Б В Г Д Є Е Ж З І К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ч Ш Щ Ю Я

Василь ГАЛАЙБА

ФОТОСПОМИН

КИЇВ, ЯКОГО НЕМАЄ

вулиця Павлiвська

Міститься у Радянському та Шевченківському районах. Утворилася у 1830-х рр. на терені так званої Солдатської слободи; мала також назву Павлівський провулок. За міським розкладом належала до 4-го розряду, 1914 р. переведена одразу до 1-го розряду. Починалася від Гоголівської вулиці, на початку ХХ ст. її вісь продовжено до вулиці Обсерваторної (Ново-Павлівська вулиця, нині вулиця Ю. Коцюбинського). Забудова переважно складалася з малоповерхових обивательських споруд і окремих промислових підприємств (ковбасна фабрика Бульйона, асфальтовий завод Суського). У радянські роки назву було ненадовго уточнено як вулиця Академіка Павлова. Старі будинки неухильно витісняються великими новобудовами.

Павлiвська,13Павлiвська,13

Виразний будинок початку ХХст. на розі вулиці Тургенєвської, з елементами модерну в цегляному обличкуванні. Знесений у вересні 1984р.

Павлiвська,17Павлiвська,17 (на свiтлинi - лiворуч)

Один з нечисленних капітальних цегляних будинків, що зводилися тут наприкінці ХІХ і на початку ХХст. Належав відомому оперному співакові В.Лоському, сину інженера і архітектора А. Лоського. Розібраний у серпні 1989р.

Павлiвська,18Павлiвська,18

Первісний об'єм - двоповерховий, дерев'яний на кам'яному фундаменті, зведений 1892р. інженером А.Скавінським. 1908р. той самий власник розширив споруду капітальною прибудовою з обличкуванням фасаду цеглою. Будинок використовувався як житловий. Знесений у квітні 1985р.

Павлiвська,26Павлiвська,26

Металевий водограй на площі Жовтневої Революції на честь 1500-літнього ювілею Києва. Світлина 1983р. Згодом, під час реконструкції площі, водограй був позбавлений фігур і зменшений по вертикалі.

Павлiвська,27Павлiвська,27

Цегляний одноповерховий на цокольному напівповерсі будинок межі ХІХ і ХХст. знесений у липні 1981р., більш стара будівля на розі вулиці Златоустівської - у березні 1988р.

Павлiвська,29Павлiвська,29

Довгаста цегляна промислова споруда початку ХХст. Належала підприємцеві С.Суському. Тут, на розі Кадетського шосе (вулиця Косіора), містився промисловий заклад Суського - асфальтовий завод і фабрика толю. Вироби підприємства (асфальт, бетонна плитка, гідроізоляційні матеріали тощо) користувалися попитом у місті; зокрема, на площадці сходів біля музею по вулиця Михайла Грушевського, 6 можна побачити клеймо фірми Суського. Будинок знесений у травні 1981р.

вулиця Панаса Мирного

Міститься в Печерському районі і пролягає від Московської до кінця забудови. Її розплановано на місці старої вулиці, яка на плані Печерської частини Києва 1803р. названа Фрейгольтовою, що означає у перекладі з німецької - "вільнозолота". З 1869 по 1949рр. мала назву - "Мільйонна" - можливо, від прізвища купця Мільйона. Сучасна назва - з 1949р. - на честь письменника Панаса Мирного (справжнє ім'я - П.Рудченко, 1848-1920). До вулиці Панаса Мирного прилучаються Печерська площа, вулиця Гусовського, провулок Панаса Мирного та асфальтована стежка до провулку Леоніда Первомайського. Історична периметральна забудова вулиці збереглася вибірково.

Панаса Мирного,8Панаса Мирного,8

Житловий будинок кінця ХІХст. Знесений в січні 1982р.

Панаса Мирного, 12 та 14Панаса Мирного, 12 та 14

Житлові будинки кінця ХІХст. Будинок №12 знесений в лютому 1988р., №14 - в лютому 1989р.

вулиця Паторжинського

Міститься в Старокиївському районі і пролягає від вулиці Ірининської до вулиці Прорізної. Виникла в першій половині ХІХст. в складі Михайлівського провулку. Відокремлена 1962р. під сучасною назвою - на честь І.Паторжинського (1896-1960), українського співака, народного артиста СРСР, професора Київської консерваторії. До вулиці Паторжинського прилучається вулиця Малопідвальна.

Паторжинського, 3 та 5Паторжинського, 3 та 5

Велика ділянка "під валом", як пишуть на старих планах, знаходилась у власності М.Скінтє-євої з 1857р., потім до кінця ХІХст. - її нащадків. На початку ХХст. ділянка розпродається по частинах і забудовується триповерховими прибутковими будинками: №3 - 1906р. в садибі Т.Єщенка, №5 (на розі Мало-Підвальної) - 1902р. в садибі В. Бетаки під керівництвом архітектора М.Вишневського. Будинки знесені в лютому 1989р.

Паторжинського,16Паторжинського,16

За постановою Київського будівельного комітету від 1839р. ділянка була виділена дружині колезького регістратора Ю.Малиновській. Одноповерховий дерев'яний будинок за типовим проектом зведений в 1840-1841рр., перебудований з підводкою цокольного поверху 1875р. Проект підписав архітектор В.Прохоров. Знесений в серпні 1983р.

<< попередня | вгору | наступна >>

 

головна  |  автори  |  вступне слово  |  зміст  |  додаток