головна  |  автори  |  вступне слово  |  зміст  |  додаток  | 

вулиці

А Б В Г Д Є Е Ж З І К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ч Ш Щ Ю Я

Василь ГАЛАЙБА

ФОТОСПОМИН

КИЇВ, ЯКОГО НЕМАЄ

вулиця Павла Пестеля

Міститься в Радянському районі. Пролягає від площі Перемоги та Жилянської вулиці до вулиці Старовокзальної. Виникла на початку ХХст., мала назву вулиця Новокиївська. Сучасна назва - з 1976р. - на честь російського політичного діяча, керівника Південного товариства декабристів (страчений в С.-Петербурзі 1826р.). До кінця 1960-х рр. існувала також вулиця Павла Пестеля на Шулявці (тепер вулиця Академіка Кіпріанова), проходила від теперішнього проспекту Перемоги до колишнього Борщагівського провулку, виникла у другій половині ХІХст. Мала назви провулок Мокрий, вулиця Пролетарська. Ліквідована в зв'язку із зміною забудови.

Павла Пестеля, 17 та 19Павла Пестеля, 17 та 19

Житлові цегляні будинки кінця ХІХ - початку ХХст. Будинки знесені в червні 1984р.

Петровська вулиця

Міститься у Шевченківському районі, сполучує Кудрявець з Глибочицею. За міським розкладом належала до 4-го розряду, 1914р. переведена до 3-го розряду. Первісна назва - Вознесенський Яр, від сусідства з Вознесенським узвозом, найменованим на честь Вознесенської церкви на Кудрявці. Нинішне йменування - з 1907р., на честь Петра Першого. Дуже складний рельєф вулиці зумовив незначні масштаби забудови (переважно дерев'яної) аж до початку ХХ ст. 1897р. над вулицею перекинуто місток цивільний інженер В. Безсмертний) - найстаріший з існуючих у Києві. У 1970-х рр. затишна вулиця не набагато поступалася за мальовничістю Андріївському узвозу. Але у подальші роки вона занепала й більшою мірою зруйнована, незважаючи на те, що архітектор О.Прима висунув проект її регенерації.

Петровська, 9, 11 та 13Петровська, 9, 11 та 13

Цегляний одноповерховий будинок №9 був зведений на початку ХХст. для унтер-офіцера Я.Єзерського. Будинок №13 - дерев'яний, одноповерховий, на три вікна, зведений у середині ХІХст., перебудований 1876р. за проектом землеміра О.Дубицького для міщанина К.Соловйова. Будинок №15 - типова одноповерхова п'ятивіконка середини ХІХст. Усі знесені 1988р.

Петровська,15Петровська,15

Чільний дерев'яний будинок з мезоніном був зведений наприкінціХІХст. Флігель - дерев'яний, споруджений 1894р., первісно одноповерховий, невдовзі надбудований другим поверхом, коли належав міщанинові І.Жданову. Будівлі згоріли на початку 1990-х рр.

Петровська,18Петровська,18

Двоповерховий будинок, типова одноповерхова п'ятивіконка середини ХІХ ст. Репродукція кресленика з архіву Л.Стеннік

Петровська,19 та 21Петровська,19 та 21

По фронту ділянки №19 були два будинки, споруджені на початку ХХст.: ліворуч - дерев'яний, двоповерховий, обкладений цеглою, житловий; праворуч - дерев'яний, одноповерховий, обкладений цеглою, службовий. Належали чиновниці Ф.Любченко. Будинок №21 - маленький, дерев'яний, зведений 1874р. (креслив П.Гарсенін) для солдатки П.Легеневої. Піз-ніше перебудований, обкладений цеглою. Усі будинки знесені на початку 1990-х рр.

Петровська,25Петровська,25

Одноповерховий дерев'яний будинок (на світлині в цен-трі) споруджений 1878р. для селянки Т.Волкоїдової. Знесений на початку 1990-х рр.

Петровська, 34 та 32Петровська, 34 та 32

Будинок №34 (на передньому плані) зберігся. На жаль, втрачено будинок №32 праворуч від нього – унікальний зразок дерев’яної житлової архітектури. На його фасаді можна було побачити дотепних різьблених півників та павичів, декоративне мереживо, дату “1897” та ім’я майстра–будівника “Олекса Писарєв”. Будинок знесений в 1990-х рр.

Петровська, 42 та 44Петровська, 42 та 44

Малоповерхова житлова заубдова кінця ХІХ – початку ХХст. Будинки знесені до 1995р.

Петровська,42-бПетровська,42-б

Малоповерхова житлова заубдова кінця ХІХ - початку ХХст. Будинки знесені до 1995р.

Петровська, вигляд з боку мостуПетровська, вигляд з боку мосту

Малоповерхова житлова заубдова кінця ХІХ - початку ХХст. Будинки знесені до 1995р.

<< попередня | вгору | наступна >>

 

головна  |  автори  |  вступне слово  |  зміст  |  додаток