головна  |  автори  |  вступне слово  |  зміст  |  додаток  | 

вулиці

А Б В Г Д Є Е Ж З І К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ч Ш Щ Ю Я

Василь ГАЛАЙБА

ФОТОСПОМИН

КИЇВ, ЯКОГО НЕМАЄ

вулиця Предславинська

Міститься в Московському районі в Новій забудові. Пролягає від вулиці Івана Федорова до кінця забудови. Виникла в 30-40-х рр. ХІХст. під назвою вулиця Маловасильківська. Сучасна назва - з 1869р., від місцевості Предславине, поблизу якої проходить вулиця. В 1977-1984рр. - вулиця Дзержинського. До вулиці Предславинської прилучаються вулиці Лабораторна, Щорса, Тельмана, Тверська і Ковпака.

Предславинська,34Предславинська,34

Двоповерховий цегляний житловий будинок початку ХХст. на території заводу "Комуніст" навпроти гуртожитку. Будинок знесений протягом 1980р.

вулиця Протасiв Яр

Міститься в Залізничному районі в Протасовому ярі. Пролягає від залізничного шляхопроводу, вулиць Миколи Грінченка та Лінійної до Солом'янської площі. Виникла на межі ХІХ-ХХст. під такою саме назвою (від урочища Протасів яр, в якому прокладено). На деяких картосхемах початку ХХ ст. зазначена також як вулиця Протасова (за ім'ям землевласників цієї місцевості пп. Протасових). В 1944-1991рр. мала ім'я Степана Разіна (бл. 1630-1674), ватажка Селянської війни 1670-1671рр. в Росії. До вулиці Протасів Яр прилучаються вулиці Нововокзальна, Городня, узвіз Протасів Яр та вулиця Докучаєвська.

Протасiв Яр,12Протасiв Яр,12

Одноповерховий дерев'яний, обкладений цеглою житловий будинок початку ХХст. Будинок знесений в червні 1984р.

Протасiв Яр,12Протасiв Яр,12

Одноповерховий цегляний житловий будинок початку ХХ ст. Знесений протягом 1989р.

Протасiв Яр, 22 та 24 рiг ДокучаєвськоїПротасiв Яр, 22 та 24 рiг Докучаєвської

Одноповерхові дерев'яні, обкладені цеглою житлові будинки початку ХХст. Будинок №24 знесений в липні 1999р.

вулиця Притисько-Микiльська

Міститься в Подільському районі. Пролягає від Контрактової площі та вулиці Костянтинівської до вулиці Хорива. Відома з XVII ст. під сучасною назвою, що походить від церкви Миколи Притиска, до якої веде вулиця (храм зведено 1631р., за іншими даними - наприкінці XVIIст.). В 1958-1991рр. мала ім'я Г.Лівера (1894-1918), учасника боротьби за радянську владу в Києві, керівника бойових дій на Подолі під час Січневого повстання 1918р., який загинув під час бою.

Притисько-МикiльськаПритисько-Микiльська

На першому плані - залишки Казанської церкви Фролівського жіночого монастиря (1841-1844 рр.), що була обладнана під заводський цех. За нею - садиба настоятеля домініканського монастиря Петропавлівської церкви, ліворуч - дзвіниця Фролівського монастиря. Світлина 1978р.

Притисько-Микiльська, 2 (на свiтлинi - лiворуч) рiг Фролiвської, 8/1 (на свiтлинi - праворуч)Притисько-Микiльська, 2 (на свiтлинi - лiворуч) рiг Фролiвської,
8/1 (на свiтлинi - праворуч)

Чотириповерховий житловий будинок №2 початку ХХст. Будинок знесений в листопаді 1983р.

Притисько-Микiльська, 4 та 2-а (?)Притисько-Микiльська, 4 та 2-а (?)

Будинок №4 - іще діюча найстаріша київська аптека-музей. В будинку №2-а (?) містилася крамниця горілчаних виробів. Будинок №2-а знесений після 1981р.

вулиця Пушкiнська

Міститься в Старокиївському районі. Пролягає від вулиці Прорізної до площі Льва Толстого. Виникла в 1840-і рр. Мала назву вулиця Єлизаветинська - на честь російської Імператриці Єлизавети Петрівни (1709-1761). В 1869-1899рр. мала назву Новоєлизаветинська. Сучасна назва - з 1899р. - з нагоди сторіччя О. Пушкіна. В будинку №4 (зараз на цьому місці житловий будинок) містилася знаменита друкарня Стефана Кульженка, в будинку №40 мешкав філолог-класик, професор Імператорського університету св. Володимира Ю. Кулаковський (1855-1919). До вулиці Пушкінської прилучаються вулиця Богдана Хмельницького, бульвар Тараса Шевченка, вулиці Льва Толстого та Велика Васильківська (Червоноармійська). Продовженням вулиці Пушкінської в бік майдану Незалежності є вулиця Бориса Грінченка.

Пушкiнська, 42 та 40, рiг Льва ТолстогоПушкiнська, 42 та 40, рiг Льва Толстого

Міська "пустопорожня" земля за контрактом Київської міської управи була виділена в квітні 1874р. купцю Ф.Міхельсону під забудову. Влітку наступного року затверджено проект цегляних корпусів для торгових бань за проектом архітектора О.Шиле. До ефектного триповерхового наріжного будинку з фасадами в стилістиці неоренесансу примикав двоповерховий об'єм з боку вулиці Шулявської (нині вулиця Льва Толстого). Наріжну частину займали на 1-му поверсі магазини, окремо були організовані популярні у Києві чоловічі, жіночі, номерні, єврейські бані, парильні, басейн, перукарня тощо. Бані знесені в жовтні 1987р. На цьому місці зараз міститься банк "Надра", зведений за проектом архітектора В.Жежеріна. Будинок №40, в якому мешкав проф. Ю.Кулаковський, кілька разів був підданий реконструкції.

<< попередня | вгору | наступна >>

 

головна  |  автори  |  вступне слово  |  зміст  |  додаток