головна  |  автори  |  вступне слово  |  зміст  |  додаток  | 

вулиці

А Б В Г Д Є Е Ж З І К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ч Ш Щ Ю Я

Василь ГАЛАЙБА

ФОТОСПОМИН

КИЇВ, ЯКОГО НЕМАЄ

вулиця Старонаводницька

Міститься в Печерському районі, на Звіринці. Пролягає від вулиці Кутузова до площі Героїв Великої Вітчизняної війни. Прокладена на початку XVIIIст., являла незабудований шлях. Як вулиця під теперішньою назвою фігурує в документах з ХІХст. (від Наводницького струмка, що протікав в яру, де проходить вулиця). До Старонаводницької вулиці прилучаються сходи до вулиці Лейпцизької, вулиця Панфіловців, провулок Редутний, вулиця Січневого повстання та бульвар Дружби народів. 1963р. до Старонаводницької вулиці приєднано Печерський провулок (між вулицями Московською та Кутузова). До середини 1970-х рр. до вулиці також прилучалися вулиця Московська (частково скорочена), до першої половини 1980-х рр. - провулок та проїзд Старонаводницькі, які ліквідовані в зв'язку із знесенням старої забудови та зведенням мікрорайону, щодо якого побутує назва "Царське село".

Старонаводницька балкаСтаронаводницька балка

Житлова забудова кінця ХІХ - першої половини ХХст. Світлини виконані навесні 1981р.

Старонаводницька балка

вулиця Стрiлецька

Міститься в Старокиївському та Шевченківському районах. Пролягає від вулиці Велика Житомирська до вулиці Ярославів Вал. Виникла в другій половині ХVIIст., коли після підписання Переяславської угоди 1654р. поблизу Софійського монастиря утворилися Стрілецька та Рейтарська слобідки. Під час реконструкції Старого Києва у 1830-1850 рр. вулиця Стрілецька згадується як знов прокладена. До вулиці Стрілецької прилучаються провулок Рильський, вулиця Стрітенська, провулок Георгіївський та вулиця Рейтарська.

Стара Поляна, 40, 38, та 36Стрiлецька, 4-а та 6

За проектом архітектора Р.Тустановського 1881р. по фронту вулиці споруджений двоповерховий на півповерсі дерев'яний будинок № 4-а. Між ним і нині існуючим будинком №4 зроблена двоповерхова цегляна вставка, надбудована третім поверхом 1912р. за проектом М.Яскевича. Власники: до 1893р. дворянин Ф. Вильчинський і його спадкоємці, до 1908р. київський купець П.Шмидт, до націоналізації знаходився в користуванні братів - вченого-агронома Г.Ергардта та інженера-механіка Ф.-О.Ергардта. Знесений в березні 1989р. Двоповерховий цегляний будинок № 6 на місці старого дерев'яного споруджено 1886р. за проектом П.Спарро. Садиба з 1850-х рр. належала О.Брешко-Брешковському, потім його вдові і дітям. Одна з дочок - Ганна Олександрів-на - жила в цьому будинку зі сво-їм чоловіком, видатним україн-ським вченим М. Біляшівським (1867-1926). Мистецтвознавець, археолог, етнограф, він став 1919р. академіком ВУАН, в 1920-1921рр. - головою Комітету охорони пам'яток старовини і мистецтва України. Будинок знесений в березні 1989р.

Стрiлецька, 22 та 20Стрiлецька, 22 та 20

Дерев'яний на цегляному поверсі будинок №22 споруджений до 1866р. Знесений в трав-ні 1979р. Двоповерховий будинок №20 належав на початку ХХ ст. професору Університету, декану фізико-математичного факультету П.Армашевському (1851-1919). Активний громадський діяч, він був головою Київ-ського відділення Російського товариства захисту тварин, чле-ном Товариства боротьби з дитячою смертністю. Розстріляний ЧК. Будинок знесений в травні 1979р.

вулиця Студентська

Міститься у Шевченківському районі. Прокладена і розпланована на початку ХХст. на терені великого хутору міського діяча П.Ясногурського. Первісна назва - вулиця Дика, на честь колишнього власника хутору Й.Дикого (Диковського). Впиралася у пустир, на якому 1912р. було влаштовано перший у місті стадіон "Спортивне поле" (тепер територія взуттєвої фабрики). Власниками новоутворених ділянок тут ставали переважно особи "середнього класу"; у забудові збереглося кілька цікавих зразків модерну.

Студентська, 8Студентська, 8 (на свiтлинi - в центрi)

Двоповерховий дерев'яний, обкладений цеглою будинок. Зведений 1907р. за проектом А.Тистцовського на ділянці капітана Г.Мазюкевича. Знесений у 1990-х рр.

вулиця Суворова

Міститься у Печерському районі. Пролягає від площі Слави до Московської вулиці Виникла у першій половині ХІХст. під назвою Еспланадна - від розташованої поблизу еспланади Нової Печерської фортеці. 1902р. її перейменовано на Суворівську на честь російського полководця, генералісимуса О. Суворова (1730-1800). У 1920-1944рр. мала назву вулиця Урбановича, у 1944-1977рр. - знову Суворівська. З 1977 р. і до тепер має назву вулиця Суворова (як варіант Суворовської). До вулиці Суворова прилучаються вулиці Січневого повстання, Андрія Іванова, Анищенка, Гайцана та Царика.

Суворова, 20Суворова, 20

Житловий будинок другої половини ХІХст. Знесений в червні 1981р. Одноповерховий будинок №22 (на світлині - ліворуч) знесений в квітні 1984р.

<< попередня | вгору | наступна >>

 

головна  |  автори  |  вступне слово  |  зміст  |  додаток