головна  |  автори  |  вступне слово  |  зміст  |  додаток  | 

вулиці

А Б В Г Д Є Е Ж З І К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ч Ш Щ Ю Я

Василь ГАЛАЙБА

ФОТОСПОМИН

КИЇВ, ЯКОГО НЕМАЄ

вулиця Олени Телiги

Міститься в Шевченківському та Подільському районах на Сирці та Куренівці. Пролягає від Дегтярівської вулиці до проспекту Червоних козаків та вулиці Новокостянтинівської. Є частиною Малої Окружної дороги. Виникла під час її прокладання протягом 50-х рр. ХХст., разом з вулицею Олександра Довженка становила відтинок вулиці Новоокружної. В 1969-1993рр. мала ім'я Д.Коротченка (1894-1969), радянського діяча. Сучасна назва вулиці - з 1993р. - на честь О.Теліги (1907-1942), української поетеси та громадського діяча, яка загинула разом з чоловіком та іншими спілчанами по спілці українських письменників-початківців в Бабиному Яру.

Олени Телiги, рiг ЗахарiвськоїОлени Телiги, рiг Захарiвської

Житловий двоповерховий цегляний будинок початку ХХст. навпроти Кирилівського монастиря. Знесений після 1978р.

вулиця Тельмана

Міститься в Московському районі в Новій забудові. Пролягає від вулиці Анрі Барбюса до вулиці Ямської. Виникла в 30-ті рр. ХІХст. під назвою вулиця Німецька, від німецького цвинтаря на Печерську, в бік якого прямувала. В 1870-х рр. мала також назву вулиця Погребальна (як дорога до німецького та Байкового кладовищ). Сучасна назва - з 1944р. - на честь Е.Тельмана (1887-1944), діяча комуністичного руху.

Саксаганського, 125Тельмана, 2, 4 та 6

Житлова малоповерхова забудова кінця ХІХ - початку ХХст. Будинки знесені в червні 1984р.

вулиця Галi Тимофєєвої

Міститься в Радянському районі на Шулявці. Пролягає від проспекту Перемоги до Кирило-Мефодіївської вулиці. Виникла в другій половині ХІХст. під назвою вулиці Провіантська (в деяких джерелах - Провіантський провулок), від розташованих на ній продовольчих складів. З 1917р. до середини 1920-х рр. та в 1952-1957рр. - вулиця Плєханова - за ім'ям Г.Плєханова, відомого соціал-демократа. Сучасна назва - з середини 20-х рр. до 1952р. та - з 1957р. - на честь Г.Тимофєєвої (1896-1919), учасниці боротьби за радянську владу, що була ув'язнена до Лук'янівської тюрми, розстріляна гайдамаками та похована в Маріїнському парку. До середини ХХст. простягалася до вулиці Табірної (тепер - Маршала Рибалка), згодом скорочена до теперішніх розмірів в зв'язку з промисловим будівництвом. До вулиці Галі Тимофєєвої прилучається вулиця В.Ярмоли.

Галi ТимофєєвоїГалi Тимофєєвої

Житловий триповерховий цегляний будинок початку ХХст. Знесений 1997р., решта будинків на вулиці знесена до лютого 1981р.

вулиця Льва Толстого

Міститься в Старокиївському та Залізничному районах на Паньківщині. Лінія вулиці, що носить зараз им'я Льва Толстого, була запроектована 1846р. Спочатку звалася Шулявською, оскільки вела до місцевості, що носила назву Шулявка чи Шулявщина. 1891 р. вулицю було перейменовано на Караваєвську на честь 50-річчя наукової і педагогічної діяльності одного з засновиків вітчизняної офтальмології, хірурга-окуліста, який заснував 1844 р. при Імператорському університеті св. Володимира першу в Російській імперії клінику очних хвороб, почесного громадянина Києва В.Караваєва (1811-1892). У 1920-ті рр. за пропозицією "Общества истинной свободы в память Л.Н.Толстого", що діяло у 1919-1922рр., вулицю було названо Толстовською. З 1926 по 1944р. - Толстого. Сучасна назва - Льва Толстого - з 1944р. Вона пролягає від вулиці Великої Васильківської (Червоноармійської) до вулиці Урицького, яка є її продовженням. Рельєф тут нерівний, з значними перепадами, особливо в районі Ботанічного саду ім. акад. О.Фоміна, вздовж якого вона проходить. Забудова вулиці з середини ХІХст. сформувалася, здебільшого, по її непарному боку, оскільки по правому (парному) боку розташовувався міський сквер, що мав назву Микільський (тепер - парк Тараса Шевченка), а також комплекс Університету з Ботанічним садом.

Льва Толстого, 45Льва Толстого, 45

Двоповерховий цегляний будинок кінця ХІХ - початку ХХст. Знесений в грудні 1979р.

Льва Толстого, рiг ВєтроваЛьва Толстого, рiг Вєтрова

Триповерховий фасадний будинок споруджено 1862р. професором Імператорського університету св.Володимира, магістром загальної історії О.Ставровським і перебудований 1896р. новими власниками садиби - надвірним радником І.Власьєвим та його дружиною за проектом архітектора І.Ніколаєва. Знесений наприкінці 1990-х рр.

Льва Толстого, Градирня ТЕЦ-3Льва Толстого

Градирня ТЕЦ-3. Знесена 1990р.

<< попередня | вгору | наступна >>

 

головна  |  автори  |  вступне слово  |  зміст  |  додаток