головна  |  автори  |  вступне слово  |  зміст  |  додаток   | 

вулиці

А Б В Г Д Є Е Ж З І К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ч Ш Щ Ю Я

Василь ГАЛАЙБА

ФОТОСПОМИН

КИЇВ, ЯКОГО НЕМАЄ

вулиця Введенська

Міститься в Подільському районі. Пролягає від вулиці Фрунзе до вулиці Почайнинської. Відома з XVIIIст. Відома з давніх-давен під назвою Бидлогонна (цим шляхом гнали бидло з Оболонських пасовищ). В кінці XVIIIст. перейменована на вулицю Введенську (від зведеної неподалік Введенської церкви). Після пожежі на Подолі 1811 р. вулицю повністю переплановано. З 1928р. по 1999р. носила ім'я М.Ратманського (1900-1919) - одного з організаторів українського комсомолу, героя Трипілля (1919р.). До вулиці Введенської прилучаються вулиці Костянтинівська, Межигірська та Волоська.

Введенська,5Введенська,5

Житловий будинок другої половини ХІХст. Знесений в липні 1980р.

Введенська,40-а та 40/56Введенська,40-а та 40/56

Житлові будинки другої половини ХІХст. Знесені в травні 1985р.

Введенська,39Введенська,39

Житловий будинок другої половини ХІХст. Знесений в червні 1984р.

вулиця Велика Василькiвська (Червоноармiйська)

Міститься у Старокиївському і Московському районах. Виникла на початку ХІХст. вздовж шляху до Василькова під назвою Велика Васильківська вулиця. Головна магістраль місцевості Нова Будова. Є одною з найдовших вулиць історичного міста; та її частина, що належить до центральних кварталів, за міським розкладом належала до 1-го розряду і була забудована капітальними спорудами, на периферійному відрізку подекуди зводилися значно скромніші будівлі. Пов’язувала між собою три великих ринки – Бессарабський, Троїцький і Володимирський. Cеред громадських споруд виділялися Троїцький народний будинок (Театр оперети), Четверта гімназія, головна вертикальна домінанта – католицький костьол (на початку ХХст. біля невеликої дерев’яної Троїцької церкви почалося будівництво нового величезного православного храму, але революція завадила його здійснити). Значними заходами регіонального масштабу були аграрно-промислові виставки попід схилами Черепанової гори, що відбувалися 1897 і 1913р.; нині – місце Національного спортивного комплексу “Олімпійський”. З 1919р. вулиця називається Червоноармійською; розглядається питання про повернення історичного найменування.

Велика Василькiвська,11Велика Василькiвська,11

Триповерховий цегляний будинок (житло й магазини), зведений 1880р. для міщанина В. Кітченка. Розібраний у липні 1986р. разом із сусідніми будинками ліворуч. Тут було пробито новий безіменний (так званий "Макуланівський") проїзд.

Велика Василькiвська,22Велика Василькiвська,22

Цегляний будинок, споруджений 1895р., первісно двоповерховий, невдовзі надбудований третім поверхом. До знесення був відомий як приміщення ресторану "Кавказ". Треба визнати, що забудова площі Льва Толстого деякою мірою "провалювалася" на цій відповідальній ділянці, але натомість з'явився сучасний великий будинок зі станцією метро, що не узгоджується з історичним оточенням.

вулиця Борщагiвська

Міститься в Радянському та Жовтневому районах, на Шулявці та Караваєвих Дачах. Пролягає від Повітрофлотського проспекту та вулиці Жилянської (як її продовження) до вулиці Гарматної. Виникла в ХІХст. під такою саме назвою на шляху до сіл Братська, Микільська, Михайлівська, Петропавлівська та Софійська Борщагівка. Спочатку простягалася від проспекту Перемоги (поблизу вулиці Шолуденка). В 1960-1970-х рр. повністю перепланована та перебудована, в початковій частині змінено її напрям. Назву "вулиця Борщагівська" в 1902-1928рр. мала і теперішня вулиця Миколи Кравченка. До вулиці Борщагівської прилучаються провулок Політехнічний, вулиці Боткіна, Дашавська, Маміна-Сибіряка, Польова, Академіка Янгеля, Виборзька, провулки Ковальський, Індустріальний, вулиці Індустріальна, Генерала Тупікова, Ніжинська та Західна, а також декілька тупикових провулків без назви (до середини ХХст. існували під номерами: провулок №1, провулок №2 і т. ін.).

Борщагiвська, рiг БоткiнаБорщагiвська, рiг Боткiна

Житлова забудова кінця ХІХ - початку ХХст. Знесена в 1980-х рр.

Велика 
      Василькiвська,64 Велика 
      Василькiвська,64Велика Василькiвська,64

Житлова забудова кінця ХІХ - першої половини ХХст. Знесена в 1986-1987рр.

Велика Василькiвська, 100Велика Василькiвська, 100

Різноманітна забудова другої половини ХІХст. у кварталі між вулицями Тверською і Болотною (Ковпака), що включала невеликі житлові будиночки, промислові корпуси (№115), триповерховий прибутковий будинок №127 зведений у 1890-х роках тощо. Поступово зносилася протягом 1978-1983 рр., щоб звільнити місце для просторої рекреації навколо будинку-музею М.Заньковецької (який зопалу теж знесли, але спорудили новий).

Велика Василькiвська,115Велика Василькiвська,115

Різноманітна забудова другої половини ХІХст. у кварталі між вулицями Тверською і Болотною (Ковпака), що включала невеликі житлові будиночки, промислові корпуси (№115), триповерховий прибутковий будинок №127 зведений у 1890-х роках тощо. Поступово зносилася протягом 1978-1983 рр., щоб звільнити місце для просторої рекреації навколо будинку-музею М.Заньковецької (який зопалу теж знесли, але спорудили новий).

Велика Василькiвська,127 та 123Велика Василькiвська,127 та 123

Житлова забудова кінця ХІХ - першої половини ХХст. Знесена в 1986-1987рр.

<< попередня | вгору | наступна >>

 

головна  |  автори  |  вступне слово  |  зміст  |  додаток