головна  |  автори  |  вступне слово  |  зміст  |  додаток  | 

вулиці

А Б В Г Д Є Е Ж З І К Л М Н О П Р С Т У Ф Х Ч Ш Щ Ю Я

Василь ГАЛАЙБА

ФОТОСПОМИН

КИЇВ, ЯКОГО НЕМАЄ

вулиця Ярославська

Міститься у Подільському районі. Склалася у першій половині ХІХст. під час перепланування Плоської частини міста. Названа на честь Ярослава Мудрого. За міським розкладом належала частково до 2-го, частково до 4-го розряду. Користувалася особливою прихильністю місцевої юдейської громади, бо була найближчою до центру вулицею Плоської поліцейської частини, де за часів "межі осілості" найбільша кількість євреїв мала право на стале проживання. Тому на вулиці виникла величезна кількість юдейських молитовень, шкіл, притулків тощо. У 1920-і рр. носила ім'я єврейського письменника М.Мойхер-Сфоріма.

Ярославська, 11Ярославська, 11

Одноповерхова споруда кінця ХІХст.; цегляне оздоблення з елементами Ренесансу. Розібрана у 1990-х рр. Нині на цьому місці споруджується щонайменше п'ятиповерховий новий будинок.

Ярославська, 17Ярославська, 17

Один з будинків великої садиби козака А.Терещенка на розі вулиці Костянти-нівської. Чільний, цегляний, триповерховий; два верхні поверхи первісно являли собою великий зал з гале-реєю. Зведений 1897р. (архітектор І.Ніколаєв), використовувався як сина-гога, що невдовзі перейшла у власність купця Я.Каплера, батька відомого кіносценаріста. За радян-ського часу тут була хореографічна студія. Знесений 1978р. з метою будівництва траси метро.

Ярославська, 19Ярославська, 19

Будинок своєрідної долі. Споруджений 1898р. як прибутковий на згаданій вище садибі козака А.Терещенка (архітектор І.Ніколаєв). Був симет-ричним відносно центральної вісі. Під час будівництва траси метро від нього відшматували ліве крило (як показано на світлині 1980р.), а потім праворуч прибудували фланг симетрично до колишнього центрального акценту. Тепер - готель "Домус".

Ярославська, 23 та 25Ярославська, 23 та 25

Забудова другої половини ХІХст. біля рогу вулиці Межигірської. Знесені у листопаді 1980р.

Ярославська, 35Ярославська, 35

Будинок належав до садиби на розі Волоської вулиці. Двоповерховий, змішаний, зведений у 1870-і рр., близько 1900р. другий поверх обкладено цеглою. На другому поверсі деякий час містилася єврейська молитовня. Знесений у липні 1992р.

Ярославська, 39Ярославська, 39

Праворуч - типова змішана трьохвіконка середини ХІХст., реконструйована архітектором М.Самоновим 1868р.; лівий наріжний двоповерховий об'єм споруджено 1879р. Розібрано на початку 1990-х рр.

Ярославська, 57Ярославська, 57

Первісна цегляна забудова ділянки – прибуткова лазня купця Ф.Войтенка (архітектор П.Туста-новський, 1868р.). Потім перебудована у спиртовий завод інженера О.Чехов-ського (архітектор
І.Ніколаєв, 1897р.).
За радянського часу – завод “Емаль-посуд”. Нині комерційне підприємство. Будівлі неодноразово реконструювалися; наприкінці 1990-х рр. розібрано останні залишки старовинних споруд.

Ярославський провулок

Міститься у Подільському районі. Був прокладений у першій половині ХІХст. від старої площі Житнього торгу до вулиці Щекавицької. Первісно розглядався як продовження Боричевого Току у Плоській частині міста. Потім отримав назву від Ярославської вулиці, до якої прилучається. Називався також Базарним провулком. За міським розкладом належав до 2-го розряду, 1914р. переведений до 1-го розряду; незважаючи на порівняно високий статус, забудова обмежувалася 1-2 поверхами. У радянський час називався Фруктовим провулком, 1955р. знову найменований Ярославським провулком. Після перенесення Житнього ринку провулок занепав.

Ярославська, 11Ярославський провулок, 3-а, 5 та 7

Житлова забудова другої половини ХІХ - початку ХХст. Найкрасивіший з усіх - будинок №3-а, прикра-шений колоритним ліплен-ням і візерунком цегли, на щастя, зберігся. Всі інші знесені в грудні 1982 січні 1983р.

Ярославський провулок, 5 та 7Ярославський провулок, 5 та 7

.

Ярославський провулок, 6 та 4Ярославський провулок, 6 та 4

Будинок №4 - двоповерховий, другої половини ХІХст., знесений у липні 1993р. Садиба № 6 була забудована одноповерховою типовою п'ятивіконкою середини ХІХст. (знесена у липні 1986р.) і пізнішим двоповерховим флігелем (розібраний у червні 1993р.).

Ярославський провулок, 8 та 6Ярославський провулок, 8 та 6

Будинок №8/2 на розі вулиці Щекавицької - цегляна будівля кінця ХІХст., знесена у липні 1985р. На розі вулиці Щекавицької нині споруджено велику молитовню громади євангелічних християн-баптистів; в оздобленні фасадів використаний декор знесеного будинку №8/2.

<< попередня | вгору

 

головна  |  автори  |  вступне слово  |  зміст  |  додаток